Cafe IK » Blog Archive » İşe alımcının görevi ne olmalı?

İşe alımcının görevi ne olmalı?

Derya Gönüllü tarafından 05-02-2012 tarihinde (Seçme Yerleştirme) kategorileri altında yazılmıştır.

Etiketler : ,

İşe alım yapan İnsan Kaynakları sorumluları için en zor işlerden biri, müşterinin tam oalrak de ne istediğini bilmemesi, sürekli fikir değiştirmesi, çerçeveyi net çizmemesidir.

Neden mi zor? çünkü işe alımcı milyonlarca aday arasından kime ulaşması gerektiğini çözemez ve boşu boşuna zaman kaybeder.

Ama bu işe gönül veren işe alımcılar,  işe alım yaparken, iç müşterinin iletmiş olduğu talep formu üzerinden ilerlemez, talepte bulunan yöneticiyi arar ya da kısa bir toplantı organize edip yanına gider. Gerçekten ne tarz işler yaptıracağını, öğrendikten sonra doğru adayın profili konusunda kendisini yönlendirir.

Mutlaka başınıza gelmiştir, aday sadece ön muhasebe yapacaktır, ancak bir form gelir karşınıza destan gibi.. ingilizce de bilsin, yükseklisans da yapmış olsun, tercihen 2. dil bilsin vs… Sonuçta ne yapacağini sorarsınız? Cevap: şimdilik ön muhasebe, belki ilerde genel muhasebeye alırız… Bu tarz görev ile talebin uyuşmadığı taleplerde bulunan yöneticilerimiz  olabiliyor, sonrasında ne oluyor peki? Gençler işsiz kalmaktansa teklifleri kabul ediyorlar ancak bir süre sonra özellikle 1 ya da 2 sene sonra hemen farklı alternatifleri değerlendirmeye başlıyorlar. Bu sefer de aslında şirkete fayda sağlamak isterken, en büyük zararı veriyoruz…

Bu turnoverın en büyük nedenlerinden birinin yöneticileri doğru yönlendiremeyen İK’cılar olduğunu düşünüyorum. Bizlerin işe alımdaki asli görevi sadece işe alımı gerçekleştirip, pozisyonu kapatmak olmamalı, gerçekten o iş için o kişi doğru mu, doğru değil ise hangi iş için doğru olabileceğini de sorgulamalıyız. Eğer sadece işe alım faaliyetini yapar isek, işte o zaman şirkete faydadan çok zararımız oluyor, tabi ki bu bilinci iç müşterilerimizin de biliyor olması, onları da konu ile ilgili bilgilendiriyor olmamız çok önemli. Dinleyip dinlememek kendilerinin bileceği bir iştir, ancak biz gerekli bilgilendirmeyi, uyarıyı yapmak ile kesinlikle yükümlüyüz. Hepinize işe alımda ne istediğini doğru bilen iç müşterilerle çalışmayı  diliyorum.

İlgili yazılar


Fatal error: Call to undefined function st_related_posts() in /home/cafeik/public_html/wp-content/themes/clubyellow/single.php on line 35