Cafe IK » Blog Archive » İş Değerleme Sisteminin Kurulumunda İK’ya düşen görevler

İş Değerleme Sisteminin Kurulumunda İK’ya düşen görevler

Derya Gönüllü tarafından 25-07-2010 tarihinde (Türk, Örgütsel Gelişim, Ücret) kategorileri altında yazılmıştır.

Etiketler : , ,

Kibar Holding yıllar öncesinde bir iş değerleme projesi gerçekleştirmiş ancak tabi ki değişen koşullara uyum sağlamak adına güncellemeleri yapabilmek için iş değerleme projesi yeniden gerçekleşti. Üst yönetimin bu projeyi desteklemesi en önemli koşul, bu şekilde ancak herkeswe sirayet edebilecek bir destek sağlanabilir…Gerçekten uzun soluklu özellikle de eğer holding çatısı altında farklı yapıda şirketler topluluğuna uygulanacak ise, şirketleri önce çok iyi tanımayı gerektiriyor. Holding olarak farklı şirketlerden teklif alındıktan sonra bu sürece HAY Group ile devam edilmesi gerektiğine karar verildi. Hay Danışmanları öncelikle şirketlerin cirolarını, ihracat oranlarını, organizasyon yapıları vs.. birçok bilgiyi içeren raporlar istediler bizlerden, daha sonrasında şirketlerin Hay genelde ve grup genelinde büyüklükleri ortaya çıktı. Bu değerlendirmeler yapılırken genel müdürler ile görüşmeler devam etti ve sonunda bir şekilde şirket büyüklükleri belirlendikten sonra sıra pozisyonları belirlemeye geldi.

İşte bence en kritik noktalardan biri de burada başlıyor, kişileri telaşa düşüren “Acaba bana ne olacak ?” sorusunu akıllara getiren bir süreç… Önemli olan şirket çalışanlarına bu konuda onlara aslında birşey olmayacağı, projenin kişilerin büyüklükleri ile değil masanın büyüklüğü ile ilgilendiğini çok iyi aktarmak şart. İş ailesi bazında yöneticiler ile iş değerlemelerine başlanıldığında şirket içi bu gerginliği ortadan kaldırmak, insanları sakinleştirmek ve proje ile ilgili bilgiler sorulduğunda onları konu ile ilgili aydınlatmak, dönem dönem tüm çalışanları bir araya toplayıp neredeyiz nereye gidiyoruz proje detaylarını aktarmak tamamen İK’nın sorumluluğunda.. Eğer kapalı kapılar arkasında proje devam ederse bu sefer güven sarsılıyor, özellikle de döneminde aidiyet duygusunun çalışanlarda dibe vurduğu kriz döneminde projeye başlamayı düşünüyorsanız İK’nın çok daha fazla dikkatli olması şart!!

Biz neler yaptık bu süreçte diye sorular aklınıza gelecektir? Öncelikle proje başlamadan önce seanslar halinde projeye neden başlıyoruz ve gitmek istediğimiz yol ve varmak isteediğimiz noktanın nereler olduğu konusunda kişileri bilgilendirdik, ancak tabiki bu toplantılarda kişiler çok fazla sorularını yönlendiremedi, daha sonrasında İK’dan diyalogları iyi oldukları İKcıları bularak “gerçek amaç” konusunda bilgiler istediler. Burada yapılmaması gereken şey çalışanlara kaçamak cevaplar vererek kafalardaki soru işaretlerini artırmak.

Eğer sizin şirketinizde de bir iş değerleme projesi yapılacaksa, İK Departmanı olarak şeffaf olmaya, bilgi paylaşımına açık olmaya, bilgilendire toplantılarını gerçekleştireye gayret gösterecek olursanız bence süreci başarılı yönetmiş sayılırsınız. Herkese bu süreçte başarılar dilerim…

İlgili yazılar