Cafe IK » Blog Archive » İK firmaları beklentilerin ötesine nasıl geçebilir? (2.Bolum)

İK firmaları beklentilerin ötesine nasıl geçebilir? (2.Bolum)

Derya Gönüllü tarafından 21-09-2009 tarihinde (Diğer, Seçme Yerleştirme) kategorileri altında yazılmıştır.

Etiketler : ,

Müşteri için en doğru personeli seçmek ve bu esnada en sağlıklı iletişimi kurmak için 10 temel noktadan bahsetmiştim. Şimdi sırayla bunları ele alalım.
1. Ana hedefleri tanımlamak:
Müşteriye; “yeni elemanın ilk 6 ay içerisinde başarılı kabul edilebilmesi için neler yapması gerektiğini” sormak gerekir. Bu sayede iki veya üç ana hedef belirlenebilir. Günde 25 müşteri görüşmesi, giderleri düşürmek veya satış kanallarını %15 genişletmek bu soruya uygun bazı cevaplar olabilir.
2. Yan hedefler geliştirmek:
Müşteriye; “bu ana hedefe ulaşmak için elemanın hangi aşamaları tamamlaması gerektiğini” sormak gerekir. Bu sayede ana hedeflerin her biri için ayrı ayrı iki veya üç yan hedef belirlenmis olur. Giderlerin kaynaklarının tespiti, satış kanalları için en uygun yeni bölgeleri tespit etmek bu soruya uygun cevaplar arasında sayılabilir.
3. Ana hedefleri netleştirmek:
Müşteriye ana hedefleri biliyor ama en uygun şekilde açıklayamıyor olabilir. Bu yüzden müşterinize; “Birkaç ay içerisinde bu göreve gelecek kişi tarafından değiştirilmesi, düzeltilmesi gereken şeyler var mı?” veya “bu görevi alacak kişinin karşılaşacağı en büyük sorun ne olabilir?” ya da “En başta çözülmesi gereken önemli problemler var mı?” gibi sorularla bu eksik bilgileri toplamaya çalışmak gerekir.
4. Sonuçlara odaklanmak:
Müşteriye büyük ihtimalle size “Alanında 5 yıl tecrübeli, şu konularda ilgili ve bu konuda diploma veya sertifikaya sahip olmalı” gibi bir görev tanımı verecektir. Onlara; “bu tanımda yer alan tecrübe onların günlük işlerinde hangi işleri gerçekleştirmelerini sağlayacak? Yeni personelin bu tecrübesini işin hangi aşamasında kullanmasını bekliyorsunuz?” diye sormak gerekir. Böylece müşterinizin öz geçmişte yazılı özelliklere değil sonuçlara odaklanmasını sağlayabilirsiniz.
5. Teknik detayları sonuçlara dönüştürmek:
Müşterinin görev tanımında belirttiği teknik detaylarla ilgili olara şu soruları sorun; “İşe alınacak olan personel bu teknik bilgileri tam olarak ne şekilde kullanacak? Bu konuda iyi olduğundan neye dikkat ederek emin olabilirsiniz?” Bu sayede teknik detaylara takılmadan müşterininin gerçek ihtiyacını daha rahat tanımlayabilirsiniz.

İlgili yazılar