Cafe IK » Blog Archive » İK firmaları beklentilerin ötesine nasıl geçebilir? (1.Bölüm)

İK firmaları beklentilerin ötesine nasıl geçebilir? (1.Bölüm)

Derya Gönüllü tarafından 13-09-2009 tarihinde (Seçme Yerleştirme) kategorileri altında yazılmıştır.

Etiketler : ,

Bir insan kaynakları firması ile çalışmak pek çok kurum için önemli bir fırsattır. Onlar için doğru elemanı bulmakla görevli ve bu konuda uzman kişilerden oluşan bir ekip kurumun profilini ve karlılığını doğrudan etkileyebilir. Fakat bu görevi gerçekten yerine getirebilmek için alışıldık yöntemlerin ötesine geçmek artık bir zorunluluk.

Çoğu insan kaynakları firması, müşterinin işe alacağı elemanları seçmek için hala son derece geleneksel yöntemler uyguluyorlar. Fakat kurumların insan kaynakları firmalarından bekledikleri bunun ötesine geçmeleri, müşteriyi ve müsterilerinin faaliyet alanlarını yakından tanımalarıdır.

Bu yüzden ilk yapılması gerekenin müşteriyi ve onun işini mümkün olduğu kadar iyi bilmek olduğunu düşünüyorum. Bu yapılmadığı taktirde müşterininin inancı azalıyor, bir diğer ikinci adım ise geleneksel pozisyon tanımlarını bir kenara bırakmak; gelen özgeçmişlerde yazan iş tecrübelerindeki pozisyon isimlerini değil, gerçekten yapılmış olan işleri iyice anlamak çok önemli. Bu yüzden görüşülen elemanlara önceki iş tecrübelerinde elde ettikleri başarıları ve kat ettikleri aşamaları sormak büyük önem taşıyacaktır.

Ama iş müşterinin beklentilerini karşılayabilecek elemanı seçmek olduğunda yapılacak en doğru şey, müşteri ile sağlıklı bir iletişime sahip olmaktır. Müşteriye işe alınması planlanan yeni elemandan beklentilerini sormaktan çekinmeyin. Fakat sorulması gereken tek soru bu değil. Her bir pozisyon için müşteriden alınması gereken 10 temel bilgi bulunduğunu kabul edebiliriz.

Bu yazının bir sonraki bölümlerde bu 10 maddeyi tek tek ele alacağız.

İlgili yazılar