Cafe IK » Blog Archive » Acaba kriz etkisini kaybetmeye başladı mı?

Acaba kriz etkisini kaybetmeye başladı mı?

Derya Gönüllü tarafından 04-09-2009 tarihinde (Anketler, Dünyadan) kategorileri altında yazılmıştır.

Etiketler : ,

Kriz ile ilgili her geçen gün ayrı bir araştırma yayınlanıyor, Son okuduğum bir araştırmada küresel ekonomik krizin ve krizin yol açtığı işsizlik problemi yavaş yavaş düzelme sinyalleri göstermeye başladığı belirtiliyor. İngiltere’de yapılan bir araştırma Haziran ve Temmuz ayında yeni işe yerleştirilen personelin oranının düştüğünü gösteriyor. Bu dönemde son 13 ayın en düşük oranına ulaşılmış durumda. İşsizlik oranı da yine aynı dönemde bir önceki aya göre %10 civarında azalmış durumda.

Bu esnada iş arayan insan sayısı da gözle görülür oranda azalma yaşanıyor. İş arayanların sayısı Mayıs ayından bu yanan toplam %3 civarında azalma gösterdi. İngiltere’deki REC adlı organizasyonunun yaptığı araştırmanın sonuçlarını aynı kurum yöneticisi olan Kevin Green oldukça olumlu olarak yorumluyor. Green’e göre her ne kadar tablo son derece pozitif bir çizgide ilerliyor olsa da, bazı kurumlar hala kriz nedeniyle temkinli davranıyorlar ve işe alma konusunda acele etmiyorlar. İşten çıkarmaların büyük oranda durduğunun da altını çizen Green, sıranın işe alımların artmasında olduğunu belirtiyor.

Green, bu olumlu tablonun işverenler ve personel arasındaki bazı özel anlaşmalardan da etkilenmiş olabileceğini düşünüyor. Bilindiği gibi bazı işverenler personellerine, işten çıkartmak yerine iş saatlerini ve dolayısıyla ücretlerini düşürmeyi önermiş ve bu sayede eleman çıkartmadan masrafları kısma yoluna gitmişti.

Her ne kadar İngiltere’nin kendi farklı iç dinamikleri olsa da, küresel ekonomik krizin kaynaklarından biri sayılan ülkedeki düzelmelerin aynı şekilde küresel olarak yayılacağını ummak da mümkün.

İlgili yazılar