Cafe IK » Blog Archive » Kadın/Erkek Eşitliği !!??

Kadın/Erkek Eşitliği !!??

Derya Gönüllü tarafından 25-08-2009 tarihinde (Anketler) kategorileri altında yazılmıştır.

Etiketler :

Her ne kadar son zamanlarda pozitif ayrımcılık şeklinde kadınların iş hayatında karşılaştıkları zorluklar azalmaya başlamış gibi görünse de yapılan bir araştırma aslında çok da büyük bir değişikliğin yaşanmadığını ortaya koyuyor. DDI danışmanlık şirketinin yaptığı araştırma dünya çapında tam 10 bin iş lideri ile yapılan görüşmeler sonunda derlendi.

Özellikle kariyer planlaması konusunu ele alan araştırmaya göre kadınların bu konuda yaşadığı sorunlar daha kariyerlerinin en başında karşılarına çıkıyor. Hazırlanan rapora göre kariyerlerinin ilk aşamalarında erkekler kadınlara göre ileride yönetici pozisyonuna uygun olmalarını sağlayacak eğitimlere daha çok katılma şansı buluyorlar. Bu tip eğitimlere katılan erkeklerin oranı kadınlara göre %28 daha fazla. Bu fark yönetici pozisyonuna yükselen elemanlar arasında daha da artıyor. Bu seviyedeki erkeklerin kariyerlerini geliştirecek eğitimlere katılma oranı kadınlara göre tam %50 daha fazla. Bunun sonucu olarak da üst düzey yönetici pozisyonlarındaki kadınların oranı sadece %7′lerde kalıyor.

Rapor pek çok kadının bu konuda bir ayrımcılık ile karşılaştıklarının farkında bile olmadıklarını da ortaya koyuyor. Bunun sebebi ise bu eğitimler için personel seçimi konusunun genellikle büyük bir gizlilik içinde gerçekleştirilmesi. DDI Danışmanlık’tan raporu yorumlayan uzman Mary-Rose Lines bu durumun engellenmesinin kolay olmadığını ve bu görünmez ayrımcılığın endişe verici boyutlara yükseldiğini söylüyor.

Çok uzağa gitmeden, bu tarz araştırmalara hiç bakmadan aslında hepimiz iş hayatımızda ne yazıkki tanık oluyoruz bu tarz haksızlıklara. Eminim buarada eğer bir forum oluştursak ve bu konu ile ilgili yaşananlar paylaşılsa, kadın-erkek eşitliğine olan güven oldukça azalır, ve işin garip tarafı da ne biliyor musunuz kadınların hem cinslerini desteklemek, eşitliği sağlamak yerine daha çok köstek olmaları, bu daha da anlaşılmaz bir durum!!!

İlgili yazılar