Cafe IK » Blog Archive » İşkazalarının nedenleri

İşkazalarının nedenleri

Derya Gönüllü tarafından 10-08-2009 tarihinde (Anketler) kategorileri altında yazılmıştır.

Etiketler :

Yeni bir iş yerinde çalışmaya başlayan elemanlarla ilgili dikkat çeken ufak bir detay var; yeni elemanlar eskilere göre daha çok iş yeri kazalarına uğruyorlar. Üstelik bu sadece bir var sayım değil, istatistikler de aynı görüşte. Yapılan farklı çalışmaların ortak noktası iş yeri kazalarının %40′nın o iş yerinde 1 yıldan az çalışan insanların başına geldiğini gösteriyor. Bunun farklı sebepleri olabilir ama en temel üç sebebini ve bu durumları değiştirmek için neler yapılabileceğini aşağıda bulabilirsiniz.

Yeni elemanlar sanıldığından daha az bilgili olabilir

Bu onların kalifiye olmadıkları anlamına gelmez. Aynı zamanda onların daha sakar olduklarını da göstermez. Pek çoğu zaten gerekli özelliklere sahip oldukları için o iş yerinde çalışmaya başlarlar ama görevlerini, o iş yerinde yapma konusunda tecrübesizlikleri vardır. Bu noktada tecrübeli elemanların yeni başlayanları olası kazalar konusunda uyarmaları ve bir anlamda göz kulak olmaları yerinde olur.

Yeni elemanlar soru sormaya çekinirler

Yeni elemanlar genellikle onlara yol gösterecek tecrübeli çalışanlardan bilgi edinmek isterler ama merak ettikleri soruları kendileri sormaya çekinirler. Özellikle genç çalışanlarda bunun sebebi genellikle sorularının saçma olacağı endişesi ve hatta saçma bir soru sorduğu için işten çıkartılma korkusudur. Yeni çalışanların yöneticileri ve iş arkadaşları onların istedikleri soruyu çekinmeden sormaları konusunda onlara tam güven vermelidir.

Güvenlik ekipmanlarının önemi (hala) yeterince anlaşılmış değil

İstatistikler iş yeri kazası geçirenlerin yaralanmalarının en büyük nedeninin, gerekli güvenlik ekipmanlarını kullanmamalarından kaynaklandığını göstermektedir. Bu çok klasik bir uyarı gibi gelebilir ama tüm çalışanların gerekli güvenlik ekipmanlarını almaları ve bu konunun kurum tarafından da düzenli olarak kontrol edilmesi çok öenmlidir. Koruyucu ekipmanlar belki iş kazalarını engellemeyebilir ancak yaralanma derecelerini mutlaka indirecektir.

İlgili yazılar