Cafe IK » Blog Archive » 3G’nin İK’na etkisi olacak mı?

3G’nin İK’na etkisi olacak mı?

Derya Gönüllü tarafından 02-08-2009 tarihinde (Seçme Yerleştirme) kategorileri altında yazılmıştır.

Etiketler : , ,

30 Temmuz gününden itibaren biliyorsunuz ki Türkiye genelinde 3G heyecanı başladı. Son dönemlerde görsel ve basılı medyada sürekli bu konuda haberler çıktı ve reklamlar da hep 3G üzerine kuruluydu. Herkes 3G’nin nimetlerinden faydalanma çabasında, mesela bankaları örnek verebiliriz. Bankalar yeni bir döneme hazırlanıyorlar, artık call center ile görüntülü görüşülebilecek. Yani teknolojik gelişmelerde herzaman çok ciddi yatırımların yapıldığı bankalar müşteri memnuniyetini sağlamak için bu sefer de teknolojiyi yine çok bilinçli kullanma çabasındalar.

Peki acaba insan kaynakları çalışanları 3G teknolojisini nasıl kullanacak, acaba biz İK çalışanları da 3G’nin nimetlerinden faydalanabilecek miyiz? Açıkçası genel olarak işe alım yaptığım dönemlerde adayları mülakat için şirkete davet etmeden önce telefonda genel bir ön tanışma yapmayı tercih ederim. Bu şekilde hem aday ile şirket hedeflerinin ne kadar örtüştüğünü tespit etmek hem de hepimiz için değerli olan zamanımızı daha etkin kullanmak mümkün oluyor. Adayın hedefleri işverenin hedefleri ile örtüşmüyorsa bu durumda davet etmek de çok mantıklı olmuyor. Ama bazı zamanlarda da kişiler kendilerini çok iyi telefonda ifade edemiyebiliyor ya da bazı pozisyonlar için kişisel/fiziksel özelliklerin de önemli olması nedeniyle telefon mülakatları çok yetersiz kalabiliyor; işte böyle durumlarda 3G’nin ihtiyaçlara daha doğru cevap vereceği kanısındayım. Elbette ki sadece 3G ile işe alım yapılmayacaktır ancak işe alımlarda 3G’nin uygun bir araç olabileceği düşüncesindeyim.

Şuan çalıştığım şirkette bu uygulamaya geçmedik ancak ileride geçilirse kesinlikle ilk destekçilerden biri ben olacağım. Acaba sizler şirketlerinizde bu uygulamaya geçtiniz mi ve 3G’den beklentileriniz nelerdir?

İlgili yazılar