Cafe IK » Blog Archive » Türkiye’deki şirketlerde Ücret Ligi

Türkiye’deki şirketlerde Ücret Ligi

Derya Gönüllü tarafından 09-07-2009 tarihinde (Ücret) kategorileri altında yazılmıştır.

Etiketler : , , , , , , , , , ,

Capital dergisinin bu ayki yazılarından bir tanesi şirketlerde izlenen ücret politikalarıyla ilgiliydi. Ben de sizin ilginizi çekebileceğini düşündüğüm için paylaşmak istedim bu yazıda nelerin üzerinde durulduğunu.

Öncelikle yazıda belirtilen belli başlı sektörlerde ne kadar tatminkar ücretler verildiği, örnek vermek gerekirse sigara, enerji, hızlı tüketim malları ve ilaç. Zaten bildiğiniz gibi herkes bu sektörlerden birinde çalışmayı mutlaka dile getirir. Ancak bu sektörlerdeki ücret politikalarını incelerken gözden kaçırmamak gereken bir nokta vardır; çalışanlardan yüksek verimlilik beklendiğinden genel olarak 2 kişinin yapacağı iş 1 kişinin üzerindedir. Bu da, bu şirketlerde çalışan kişilerin neden daha yüksek ücret aldığını gösterir.

Makalede değinilen diğer bir nokta ise, türk şirketler ile yabancı şirketler arasındaki ücret farklılıkları. Türk şirketler genellikle üst düzeyde çalışanlarını kaybetmemek adına, bu seviyedeki yöneticileri ücret açısından tatmin ederken, orta ve altı pozisyonlarda çalışanların ücretleri genel olarak ortalamanın altında kalıyor.  Bu nedenle de giriş seviyesindeki pozisyonlarda turnover çok daha yüksek oluyor.

Ücretin yanı sıra yan haklara bakıldığında da çok farklı yol izleyen şirketler var: mesela HSBC’de üst düzeylere hisse verilirken, Microsoft’ta her kademe için boyle haklar sağlanıyor.Turkcell ve grup şirketlerinde ise “Flex Menu” uygulaması çalışanların yan haklar paketini kendilerinin belirlemesine imkan sunuyor.

Peki ücretin liderleri kimler?

BT: Microsoft, Turkcell

Enerji: Shell, BP

Hızlı tüketim: P&G, Unilever, Benckiser

İlaç: Novartis, Pfizer, Roche

liste bu şekilde uzayıp, gidiyor. İşte Türkiye’de çalışmak isteyen kişilerin hayalleri bu şirketlerden birinde çalışmak oluyor ancak burada da yarış çok ama çok kızgın. Hepinizin istediğiniz gibi bir şirkette çalışmanız dileğiyle…

İlgili yazılar