Cafe IK » Blog Archive » Krizde Yöneticilerin yaptığı hatalar

Krizde Yöneticilerin yaptığı hatalar

Derya Gönüllü tarafından 12-04-2009 tarihinde (Anketler, Diğer) kategorileri altında yazılmıştır.

Etiketler : , , ,

Kriz döneminde hepimizin acil ve önemli kararları alabilmemiz gerekiyor, gerçekten bu hepimiz için çok önemli ancak eğer söz konusu kişiler yöneticiler ise bunun önemi daha çok artıyor. Bu krizler son dönemde olduğu gibi küresel bir ekonomik krizden kaynaklanabileceği gibi dış etkenler veya şirket içerisindeki üretim veya yönetim kaynaklı hatalardan dolayı da ortaya çıkabilir. Peki yöneticilerin yaptıkları en önemli hatalar neler oluyor? Yapılan bir araştırmaya göre kriz anında yöneticiler tarafından yapılan en büyük 5 hata:

Hata 1 Tepkisel Hareket Etmek: Elbette bazı krizler hızlı karar verme ve uygulama gerektirir. Ancak böyle durumlarda bile “acele işe şeytan karışır” sözünü unutmamak gerekir. İyice değerlendirilmeyen tepkisel kararlar genellikle faydadan çok zarar getirecektir.

Hata 2 Sadece Şirket Yöneticileri ile Acil Toplantı Yapmak: Şirketin karşılaşabileceği bir soruna etkili ve yenilikçi çözümler genellikle yönetim seviyesinde değil daha alt kademelerde çalışanlardan çıkar. Tüm çalışanları ve yöneticileri aynı misyon ve vizyon etrafında buluşturduktan sonra farklı bakış açıları ile soruna çözüm aramak en doğru sonucu verecektir.

Hata 3 Toplu İşten Çıkarmalar: Ekonomik olarak maliyeti düşürmek için içten çıkarmalara nadiren istenilen olumlu sonucu verir. Genellikle çalışanlar, ekipten bazı kişilerin işten çıkarılmasındansa çalışma saatlerini kısaltarak, yarı zamanlı çalışarak veya vardiyalı çalışma sistemine geçerek maaş kısıntısı yapılmasını tercih ederler. Yöneticilerin yapması gereken tüm çalışanları toplayıp firmanın gerçeklerini onlara açık ve net bir şekilde anlatarak ortak çözüm arayışına gitmektir.

Hata 4 Yeni Müşteri Arayışı: Eğer müşterilerinizi düşük kalite veya servis nedeniyle kaybetmişseniz buna önlem olarak yeni müşteri arayışına girmeniz en büyük hatalardan biri olacaktır. Böyle bir durumda firmanın eksik ve hatalarını gidererek eski müşterilerinizi geri kazanma yoluna gitmesi firmaların geleceği için yapılabilecek en akıllıca hareket olacaktır.

Hata 5 Daha Fazla Çalışmak: Çalışma saatlerinin uzatılması veya personele ekstra görev verilmesi, verimlilikteki düşüş nedeniyle firmalara bir katkı sağlamaz. Bunun yerine yapılan işler arasında vakit kaybı olarak görülebilecek, direkt amaca hizmet etmeyen görevlerin bir süreliğine askıya alınması çok daha faydalı bir çözüm olacaktır.

İlgili yazılar