Cafe IK » Blog Archive » İşyerlerinde internet kullanımı

İşyerlerinde internet kullanımı

Derya Gönüllü tarafından 19-04-2009 tarihinde (Anketler) kategorileri altında yazılmıştır.

Etiketler : , ,

Çalıştığınız şirketlerde internet kullanımında sınırlamalar var mı? Daha çok hangi amaçlarla internet kullanımı yapılıyor takip ediyor musunuz?

Benim çalıştığım şirkette, kişisel internet kullanımları raporlanmaktadır. İnternet kullanımının çok yoğun olduğu siteler araştırılıyor ve bu raporlar sonrasında hangi sitelere izin verilip verilmeyeceğine karar veriliyor.

İnternet güvenlik firması 8e6 Technologies bu konuda bir araştırma yapmıştır. Yurtdışındaki şirketler dikkate alınarak yapılan araştırma sonuçlarına göre çalışanların yarısı (ABD’de %55, İngiltere’de % 52) iş yerinde kişisel nedenlerle sosyal ağ sitelerine giriş yapmaktadırlar.

8e6 Technologies’in Pazarlama Müdürü Eric Lundbohm:”ABD ve İngiltere’de çalışanlar sosyal ağ, video ve medya sitelerine girmektedirler. Ancak IT uzmanları, çalışanların eğilimlerini bilerek sistem yönetimi ve virüs korunması konusunda sürekli tetikte olmalıdır. Özellikle erişim kısıtlaması olmayan firmalarda internet kullanımı ve riskler ile ilgili eğitimlerin verilmesi, sistemde oluşabilecek pek çok sorunu engeller” diyor.

Aynı araştırmada tüm katılımcıların %63′ünün iş yerinde kişisel e-postalarını, ABD’de %51′inin, İngiltere’de ise %55′inin günlük haber sitelerini kontrol ettikleri ortaya çıkmış. Tüm katılımcıların %50′den fazlası firmada internet kullanımı ile ilgili kurallar olduğunu belirtirken bunların sadece çok az bir kısmı bu konu ile ilgili resmi bir eğitim aldığını bildirmiş. Katılımcılar arasında İngiltere’de %3, ABD’de %5 oranında internet kullanım kurallarını ihlal etmekten dolayı uyarı verilmiş. Acaba böyle bir araştırma Türkiye genelinde hiç yapıldı? Bu sebeplerden ötürü ceza alan çalışanlar hiç var mı? Araştırmaya göre katılımcıların ABD’de %85′i, İngiltere’de % 89′u iş yerinde internette harcadıkları zamanı “kabul edilebilir” olarak değerlendirirken, ABD’de %34′ü, İngiltere’de %35′i günde 1 saat ve daha fazla zaman internette vakit geçirdiklerini belirtiyor.

Bence bazı sitelerin şirket bilgi güvenliğini korumak adına engelli olması çok mantıklı ancak burada ihtiyaç analizleri çok iyi belir lenmeli, çalışanlara gerçekten ne gerekli ne gerekli değilin analizi iyi yapılırsa hem şirkette çalışanlar kendi işlerini rahatça yapmaya devam ederler, hem işgücü kaybı önlenir hem de şirket bilgi güvenliği sağlanmış olur kanısındayım. Herkese hayattan kopmadan internetin tüm faydalarından yararlanarak ancak işgücü kaybına da neden olmadan verimli çalışmalar dilerim.

İlgili yazılar