Cafe IK » Blog Archive » İş arayanların yeni taktikleri

İş arayanların yeni taktikleri

Derya Gönüllü tarafından 12-04-2009 tarihinde (Seçme Yerleştirme) kategorileri altında yazılmıştır.

Etiketler : , , , , ,

Küresel ekonomik kriz tüm dünyada işgücü piyasasını da ciddi bir şekilde etkiledi. Bazı firmalar ekonomik krizden etkilendikleri için maliyet azaltma yöntemlerinden biri olarak toplu işten çıkarma yöntemini tercih ettiler. Ekonomik krizden reel olarak etkilenmeyen ve yeni iş gücüne ihtiyaç duyan firmalarda işe alımları piyasa durumunu izleyerek önlem almak için erteleyince, işgücü piyasasının daralması kaçınılmaz bir hale geldi. Amerika’daki işsizlik oranı %8,1′e yükselirken Türkiye’de Aralık 2008 oranı %13,5 seviyesini gördü.

Bir iş ilanına başvuran sayısı arttığı için iş arayanlar da görüşmeye çağırılabilme veya iş görüşmesi sonrasında akılda kalabilmek için alternatif yöntemlere başvuruyor. CareerBuilder.com sitesinin kariyer danışman süpervizörü olan Jason Ferrara bu tekniklerden en yaygın görüleninin özgeçmiş ile birlikte başvurular sırasında gönderilen kapak yazılarında yaratıcı metinler girmek olduğunu belirtiyor. Ferrara ilgisini çeken kapak yazılarından birinde başvuran kişinin duygularını ve kendisini bir şiirle ifade etmesi olduğunu ilave etmiş. Bunarın dışında bir kişi iş görüşmesine “şirketteki sorun ve yolsuzlukları süpürmek için” yanında süpürge getirirken bir diğeri işe alınması durumunda patronlara ayak masajı yapabileceğini bildirmiş. Ferrara iş arayanlara: “Elbette akılda kalmak için farklılıkları öne çıkarmak ve yaratıcı olmak önemli ancak sınırları iyi bilmeli ve fazla da abartmamalı” şeklinde tavsiyede bulunuyor.

Benim de tavsiyem iş arayanların çok abartmamak koşuluyla akılda kalıcı yenilikler bulması, Türkiye’de CV ile gönderilen kapak yazıları özellikle de hiç iş tecrübesi olmayan yeni mezunlar için çok önemli, CVlerine bakıldığında hangi pozisyon için değerlendirileceği bilinmeyen adayların mutlaka kapak yazısı göndermelerini öneriyorum. Kendilerini çok klasik kelimelerle anlatmayan, daha yaratıcı ama aşırıya kaçmayan ifadeler kullanan adayları daha şanslı buluyorum. İş arayan herkese iyi şanslar…

İlgili yazılar