Cafe IK » Blog Archive » Sosyal Ağların işe alımda kullanımı

Sosyal Ağların işe alımda kullanımı

Derya Gönüllü tarafından 11-01-2009 tarihinde (Seçme Yerleştirme) kategorileri altında yazılmıştır.

Etiketler : , , ,

Internet çağında olduğumuz bir dönemde, herbirimiz en az bir sosyal ağa üyeyiz. Bu üyelik bazen bir okul sosyal ağı olurken, bazen hobilerimizle ilgili, bazen de sporla ilgili olabiliyor. Hepimiz bu sosyal ağlara üye olurken mutlaka birşeyler bekliyoruz. Bazen bilgi akışını, bazen aynı ilgilere sahip insanlarla tanışmayı, bazen de arkadaşlarımızla bağlarımızı güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Son zamanlarda her konuda bir sosyal ağa üye olmaktansa, tüm aradıklarımızı barındıran sosyal ağlar çok popüler. İşte bunlar online sosyal ağlar olarak isimlendiriliyorlar. Bunlardan en popüler olanları facebook, linkedin, xing, twitter vs… Bu yazımda, bu sosyal ağların işe alımlardaki faydasını sizlerle paylaşacağım.

Dünya genelinde yaygın olarak kullanılan bu sosyal ağlar, Avrupa ve Amerika’da elemen seçmede çok önemli bir yer almaya başladı. İşe alımlarda artık İK departmanlarına gönderilen özgeçmişleri sadece CV üzerinde değerlendirme modası geçti, artık işe alımcılar sosyal ağlarda da kişileri araştırarak kuruma uyumu, sosyal ilişkileri ve hobileriyle ilgili daha detaylı bilgi edinme şansı yakalıyor. SHRM’nin yapmış olduğu araştırmaya göre işe alımlarda sosyal ağlar %34 kullanılmaktadır. %47 oranında işe alım sorumlusu da adayı ilk davet etmeden önce adayın sosyal ağlardaki profilini görüntülediğini beilrtmektedir.

Aslında bu araştırma yöntemi Türkiye’de de yaygınlaşmaya başladı. Ben de adayların CV’lerini incelemenin yanısıra sosyal ağlar üzerinde de basit bir araştırma ile çok kıymetli bilgilere ulaşıp daha iyi bir değerlendirme şansına erişiyorum. Burada kullandığım Google üzerinde isim soyad ile arama yapma dışında iki tane sosyal ağ var. Linked-in üzerinde kişinin profesyonel geçmişi üzerine araştırmalar adayın geçmişi ve iş arkadaşları hakkında bilgiler edinebiliyorum.

Facebook ise kişinin sosyal hayatı hakkında pek çok bilgiye erişmeyi sağlıyor. Özellikle güvenlik ayarlamalarının dikkatlice yapılmaması durumunda (ki pek çok kişi bu ayarlara hiç bakmıyor) işverenlerin görmesini istemeyeceği pek çok bilgiyi aday facebook’taki profil sayfasında açık açık paylaşmış oluyor. Burada kişinin sosyal hayatı, fotoğrafları ve yazıları gibi pek çok bilgiye ulaşmak değerlendirme sürecinde daha sağlıklı bir karar vermemi sağlıyor.

Benim 3 küçük adımda yaptığım araştırma metodu:

  1. Google’da “Ad Soyad” şeklinde araştırma
  2. Linked-in’de araştırma
  3. Facebook’ta araştırma

Denemenizi tavsiye ederim.

İlgili yazılar