Cafe IK » Blog Archive » Körfez Ülkeleri’nde kriz

Körfez Ülkeleri’nde kriz

Derya Gönüllü tarafından 02-12-2008 tarihinde (Dünyadan, Ücret) kategorileri altında yazılmıştır.

Etiketler : , , , , ,

Tüm dünya bu aralar krize odaklanmış durumda. Açıklamalara göre ekonomik kriz henüz Bahreyn, Suudi Arabistan, Umman, Kuveyt, Katar ve Birleşik Arap Emirliği’nin bir araya gelmesiyle oluşan GCC(Gulf Cooperation Council) ülkelerinde de krizin gelmesiyle beraber şu günlerde İK politikaları (işe alım,ücret ve ödüllendirme sistemleri) tartışılmaya ve yeniden şekillendirilmeye başladı. (Hewitt Global İK Danışmanlık şirketinin bölgedeki 59 şirkette yapmış olduğu araştırmaya göre)

Hewitt’in yapmış olduğu açıklamaya göre GCC ülkelerinde ücret artışında %9 bir düşüş ön görülmektedir.

Orta Doğu Ülkelerinden sorumlu Hewitt Yetkilisi Debabrat Mishra’nın belirttiği üzere makro ekonomik değişiklikler şirketlerin İK kararlarını çok ciddi şekilde etkilemektedir. GCC ülkelerinde bazı şirketlerde 2 haneli ücret artışları beklenirken, kriz ortamında bu artış şirketlerde ücret politikalarını yeniden gözden geçirmelerine neden olmuştur.

Bazı çok uluslu şirketler proaktif davranarak haziran 2008′den itibaren bazı maliyet kısıtlamalarına gitmeye başlamışken bazı şirketler ise “bekle ve gör” yaklaşımını benimsemişlerdir. Debabrat’a göre, çokuluslu şirketler GCC ülkeleri’nin  (körfez ülkeleri birliği) aksine krizi daha dikkatli ele almış ve alınması gereken tedbirleri önceden belirlemiştir.

Son birkaç yıldır bölgede iyi giden ekonomi buralara olan yatırımı arttırmıştır. .Bu yatırımlar günümüzü değerlendirdiğimizde  çok fazla bir işgücünü de beraberinde getirmiştir. İşletmelerde şimdilerde düşünülmesi gereken diğer bir kritik nokta da budur.

İlgili yazılar