Cafe IK » Blog Archive » IT Sektöründe Sirkülasyonun 5 Nedeni

IT Sektöründe Sirkülasyonun 5 Nedeni

Derya Gönüllü tarafından 13-12-2008 tarihinde (Diğer) kategorileri altında yazılmıştır.

Etiketler : , , ,

Tüm dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de IT sektöründe çalışan-işveren ilişkilerinde büyük bir hareketlilik oluyor. Bilişim sektöründe çalışan kişilerin önlerine çalıştıkları sürede hatta çalışmaya başlarken bile pek çok farklı fırsatlar çıkmaktadır. Bu da tecrübesiz olan çalışanların akıllarını genelde karıştırmaktadır. Bilişim sektörünün işverenler açısından zorluklarını 5 ana başlıkta toplayabiliriz:

 1. Yetişmiş, kalifiye iş gücü bulma konusundaki sorunlar:
  Üniversitelerden çıkan öğrencilerin daha çok kitabi bilgilerle dolu gelmesi, bilgisayar kurslarının öğrencilerini piyasaya hazırlayamadan düşük seviyeli bir eğitim vermeleri, firmaların kendi yetiştirdikleri elemanların daha sonra farklı firmalarca transfer edilmesi sırasında çalışanları ahde vefa konusundaki diğer sektörlere oranla daha zayıf olmaları
 2. Kendi İşini Kurma İsteği
  Çalışanların, işi yazılımdan ibaret görüp, “her şeyi ben yapıyorum, patron kazanıyor” diye düşünerek  kendi işlerini kurmaya çalışmaları. Minimum yatırımla bir deneme yapmayı tüm herkes bir ister.
 3. Bilinçsizlik
  Yeni sektöre giren mühendislerin bilinçsiz olması ve IT’nin hangi alanında ilerlemek istediklerini bilmemeleri. Bu nedenle çok sık alan ve şirket değiştirmeleri
 4. Çok hızlı terfi etme isteği:
  Özellikle aktif yazılım yapma işini kısa sürede bırakıp, proje yöneticisi olma istediği ile biraz tecrübe kazınınca çok hızlı bir şekilde başka firmalara geçerek yönetici olma isteği. 2-3 senelik tecrübe ile yazılım konusunda müşteri ve üretim arasındaki ağı kurup proje yönetimi.
 5. Yüksek ücret beklentileri:
  Sektörde insan gücü az olduğu için iyilerin çok ücret talep etmesi, iyi olmayanların iyi görünerek girdikleri işlerden ayrılmak zorunda kalması

Bu sorunların ana çözümü olarak kalifiye işgücünün artması gerekiyor. Çünkü IT konusunda özellikle işgücü geliştikçe yukarıda bahsettiğim sorunlar yavaş yavaş çözülecektir. Şu an piyasaya en çok eleman yetiştiren kurumlar özel bilgisayar meslek edindirme kursları.

Burada özellikle bilgisayar üzerine meslek edindirme (yazılım, donanım, görsel iletişim) kurslarının eğitim kalitelerini gözden geçirmeleri ve kişilerin yeteneklerine göre yönlendirme yapmaları gerekiyor. Çünkü herkese aynı hayali satmak, ticari olarak başarı olsa da uzun vadede bu eğitim kurumlarının güvenilirliğini sarsıyor.  Bu kurumlar IT işgücü piyasasına eğitimli görünen ancak iş üretemeyen, becerileri yetersiz ve doğru yönlendirilmemiş yeni bir ara sınıf yetiştiriyorlar.

Ancak tabii ki tüm sorun eğitim kurumlarına atfedilemez. Bu soruna farklı çözüm önerilerimi ileriki yazılarımda yazacağım.

İlgili yazılar